Kůže našich miláčků a její zdraví

Přibývají zvířecí pacienti, kteří mají problémy se svou pokožkou. Setkáváme se s nimi ve veterinárních ordinacích. Může to souviset s parazity, klíšťaty, blechami. Mohou být nápomocny i poruchy hormonální, alergické nebo nakažení zvířete bakteriemi. Zodpovědný majitel zvířátka si dobře všímá, v jakém stavu má jeho miláček kůži a srst. Pokud je něco v nepořádku, je třeba navštívit veterináře. Takové problémy je nutné řešit nejen pro zdraví a komfort zvířátka, ale i pro ostatní členy rodiny. Některé zvířecí kožní potíže jsou totiž přenosné i na člověka.
pes po koupeli
Péče o zvířecí pokožku a srst
– i kočky, které nechodí ven, mohou chytit blechu. Ve starších bytech můžeme najít ve spárách parket bleší larvy, často se parazit přinese na botách zvenku. Zvíře trpí úporným svěděním, které vede k lízání a škrábání pokožky. Je to pak utrpení zvířátka, kůže bývá poškozená strupy a boláky až do krve. Takový stav je nutné ihned řešit, protože jinak se u zvířete může rozvinout celkové příznaky nemoci až otrava kůže. Psi na tom jsou obdobně.
– velkou péči věnujeme dlouhosrstým mazlíčkům. Srst je vhodné denně pročesávat, aby se  zbavila parazitů, provzdušnila se a nevznikly zámotky. Ty pak způsobují živnou půdu pro parazity, jako jsou např. blechy, roztoči a jiní.
huňatá kočka
– mazlíčka koupeme dle plemene, které vlastníme. Některá plemena jsou vhodná k častému koupání, jiná zas dokážou o svou čistotu srsti pečovat převážně sami. Velmi záleží na prostředí, ve kterém jedinec žije. Jinak často koupeme psa, žijícího jako pastevecký mezi dobytkem a stále venku, jinak často pak bytovou kočku, která se povaluje pouze v peřinách.
– využívejme možnosti nakoupit obojky proti parazitům a postřikové prostředky, které dokážou uchránit zvíře od napadení klíšťaty, blechami a jinými obtěžujícími parazity.
-kvalitu srsti a zdraví kůže ovlivňuje i správná výživa zvířete, která musí být pestrá a plnohodnotná. Je dobré se poradit u odborníků, jak své zvíře správně živit.
Srst našeho mazlíčka je i naší vizitkou