Digitální závislost

ICD-11, toto je označení nově zavedené diagnózy, závislost na hraní počítačových her, ačkoli tato závislost postihuje jen malé procento hráčů vzhledem ke globální rozšířenosti počítačových her se už jedná o poměrně vysoká čísla. Ovšem závislost na internetu se projevuje hned celou řadou sub-diagnóz, závislí můžete být na sociálních sítích, sledování seriálů online, nebo třeba na svém chytrém telefonu.

Závislost smartphone

Odborníci se tedy shodují na tom, že jde o závislosti, pokud se ale budete snažit vypátrat co mají tyto závislosti společného se skutečnými závislostmi na drogách, pak, kromě obvyklého poukazování na některé shodné rysy chování narazíte jen na velké PRÁZDNO. Svého času se nad tímto jevem pozastavovali i někteří známí Čeští psychiatři, bohužel jak jsem řekl, dnes to vypadá tak, že byli prostě překřičeni psychiatrickou lobby. A skutečně, pokud si uvědomíme že takový psychiatr bere peníze podle toho, kolik diagnóz svému pacientovi najde a kolik léků předepíše, pak je jasné, proč jsou jejich ordinace narvány k prasknutí. A lidé, kteří vždy vděčně sáhnou po jakémkoliv snadném řešení problému, rádi ty prášky berou. Naneštěstí je jen málo těch, kteří si uvědomí, že sedativa nebo antidepresiva jim jejich zpackané životy nespraví. Tudíž se nám po ulicích potuluje čím dál více těchto legálních feťáků i se svými antidepresivy obluzenými mozky.
Mozek v síti

Průmysl psychoaktivních léčiv je průmysl jako každý jiný, jde především o produktivitu a prodej, těm nesmí stát nic v cestě. Jenže, tento průmysl tak jako ten klasický provázejí negativní jevy. A tak zatímco železárny chrlí do vzduchu tuny jedovatého odpadu, kterému spousta lidí vděčí za své astma, nebo alergie, průmysl léčiv chrlí do společnosti zástupy umělých psychopatů. Psychopat je osoba s hraniční poruchou osobnosti, takový člověk má sníženou empatii, to je schopnost vcítit se do druhých lidí, nedokáže číst ve výrazech obličeje, nedokáže vnímat cizí strach nebo zlobu, v dnešní době jde ovšem o lidi paradoxně často úspěšné. Psychopatů je ve společnosti běžně asi jedno procento. Jaký dopad na společnost však může mít, jestliže se toto procento díky masovému předepisování antidepresiv zněkolikanásobí. Nejsem sice sociolog, ale mám zlé tušení, že to nic dobrého nebude.

A proto lidi, nefetujte a neberte antidepresiva na zlomené srdce.