Gastronomické zážitky Čr

Ani tento rok není výjimkou a po celé České republice se konají různé zajímavé festivaly týkající se jídla a pití. Často se můžete setkat s pořádáním těchto akcí na netradičních místech jako jsou například zámky, hrady nebo sklepení. Zajímavé jsou také ochutnávky jídel a nápojů s divadelním představením. Na co se letos můžete těšit?
Červené a bílé víno
Čokoláda
Jestliže je vaší oblíbenou laskominou právě čokoláda, neměli byste vynechat některý z čoko festů. Samozřejmě je možný nákup a ochutnávání luxusních čokoládových dobrot a pralinek, ale pokud chcete zažít a ochutnat něco neobvyklého, doporučujeme zúčastnit se chystaného programu. Minulý rok bylo v nabídce vaření a pochutnat jste si tak mohli třeba na dýňové polévce s bílou čokoládou. Letos se nejbližší Čoko Fest koná 13.3.2020 ve Znojmě, další pak 27.3.2020 v Turnově nebo 3.4.2020 v Pardubicích. Ale Čoko Festy jsou k vidění prakticky během celého roku. Zkuste se podívat, jestli se nějaký pořádá v místě vašeho bydliště.
Víno
Pro milovníky vína, ať už bobulí vinné révy nebo jeho tekuté podoby jsou připraveny vinné trhy a vinobraní. Většinou jsou tyto akce spíše v květnu až září. Jestli se nemůžete dočkat, máme pro vás dobrou zprávu 28.3. je v Brně Natural Wine Fest. Jak už název napovídá, budou zde vinaři, kteří produkují taková vína, která se pyšní označením organická. Komu by nezachutnalo víno, může místo něj zkusit jablečné cidery a poctivou kávu.
Za zmínku stojí ještě jedna speciální soutěž a výstava vín. Od 8.5. do 9.5.2020 se konají Valtické vinné trhy. Pokud jste tam nikdy nebyli, rozhodně neváhejte, jen málokde ochutnáte tak dobrá vína, jako právě zde. Ovšem pozor, ubytování je potřeba řešit hodně dopředu, pokud chcete zůstat přes noc.
Pivo
Jste spíše „pivaři“ a rádi si dáte pěnivý mok? Různé pivní slavnosti, Beerfesty a další akce spojené s pivem se konají každoročně prakticky celoročně. Hlavní jsou letní pivní slavnosti. Ty jsou ale většinou menšího rázu. Z těch „větších“ akcí stojí za zmínku Mezinárodní pivní festival v Českých Budějovicích, který se koná už 20-22.2.2020. A na léto se chystají 31. slavnosti Svijanského piva (18.7.2020 ve Svijanském Újezdě), takže jestli jste fandou Svijanů, je plán na jeden letní den jasný.
 
 Lívance s malinami
 
Jídlo
A na závěr něco pořádného k zakousnutí. Fandům americké kuchyně se v Brně letos opět splní sen o hledání dokonalého hamburgeru. Od 5.3. do 8.3. 2020 se na proslulém brněnském výstavišti koná Burger Arena 2020.
V létě se pak v Praze koná Foodparade, což je festival jídla i pití. Pozitivní je na něm zejména to, že můžete vzít bez obav děti i domácí mazlíčky. Hoduje se na piknikových loukách a pravděpodobně po vás nezůstane téměř žádný odpad, protože tato akce se koná bez použití platových tácků, příborů apod. Tento festival bude k dispozici 29.-30.8.2020.
Nevybrali jste si z nabízeného? Nevadí, toto je jen krátká ochutnávka z mnoha možností a je jen na vás, kterou z nich využijete.

4.2/5 - (8 votes)