Pryč se škůdci na vaší zahradě

Kdo, má alespoň malou zahrádku jistě to moc dobře zná. Staráte se o ni, věnujete jí péči i svůj volný čas a pak najednou zjistíte, že je polovina vaší úrody v háji. Hodiny, které jste strávili na kolenou v zahradě při sázení, snaha o to aby rostlinky neumrzly nebo se naopak nespálily, jestli mají dost sluníčka nebo stínu a všechno může být v mžiku pryč. O zničení celého vašeho snažení se postarají škůdci, kteří si na rostlinách přijdou pochutnat. A s nimi se musí bojovat, hned od začátku jim dát najevo, že máte navrch. Možností je opravdu mnoho, ale pokud máte svou zahrádku čistě přírodní a nechcete to kazit chemickými ničiteli, vsaďte na zaručené rady zkušených zahrádkářů a vyhubte škůdce čistě přírodní a bio formou. Svou úrodu si tak užijte celou a neponičenou.
proutěný truhlík
·         Nastražte pasti: i drobní zahradní škůdci se nechají nalákat do pastí, postačí, když jim podstrčíte něco, co jim vonní a přiláká je to. Stejně jako vosy chytáme na sladké, můžete například slimáky nalákat na pivo. Nalejte pivo do nízké nádoby a uvidíte ráno, kolik se jich nachytalo.
·         Sprcha pro škůdce: ploštice anebo housenky můžete z povrchu listů odstranit jednoduše tak, že je postříkáte velmi silným proudem vody.
·         Zryjte půdu: na podzim a také na začátku jara nezapomeňte zrýt půdu. Larvy a kukly, které v zemi totiž přezimovaly, tak vytáhnete na povrch a oni ještě stačí umrznout nebo je snědí ptáci.
·         Umíchejte si domácí postřik: zapomeňte na chemické postřiky, na škůdce můžete jít i mýdlovou vodou. Stačí, když si umícháte mýdlo s vodou a rostliny směsí postříkáte. Podobně poslouží i směs vody a řepkového oleje. Zahubí škůdce čistě přírodně ale účinně.
slimáci
·         Pomohou i citrusy: některé škůdce odradí nepříjemné pachy, například zkuste pohodit kolem rostlin kúry z citrusových plodů. Oni si už rozmyslí, jestli navštíví právě vaši zahradu.
·         Vysaďte bylinky: některé rostliny mohou ochránit jiné rostliny a to jednoduše svým přírodním aroma. Nejlépe to dovedou bylinky. A ty navíc také určitě využijete třeba v kuchyni. A tak nasaďte do záhonů také například kopr, levanduli nebo mátu.