Cestování pro těhotné

Říká se, že období těhotenství je pro každou ženu tím nejkrásnějším obdobím v celém životě. Ve skutečnosti toto období ale také přináší velkou spoustu starostí, obav, strachů a přemýšlení nad budoucností. Od těchto stresů je také vhodné si pořádně vydechnout. Nejlepší formou relaxace je ovšem vyrazit si někam mimo domov nejlépe na dovolenou do zahraničí, protože kdo ví kdy, se s malým přírůstkem někam dál podíváme. Jak tedy na cestování v těhotenství? A je to vůbec rozumný nápad?

Letadlo v letu

Jak velká spousta žen v těhotenství podotýká, těhotenství není nemoc. V cestování vám to rozhodně tedy nijak zvlášť bránit nemusí, pokud tedy nemáte problémy anebo těhotenství rizikové. Za vůbec nejvhodnější se považuje období od 4. do 7. měsíce. Tato doba je vhodná z toho důvodu, že je v tomto stádiu nejblíže normálu. To znamená, že se již nenacházíte v období ranních nevolností a nechutenství a zároveň vám ještě nebude rostoucí bříško tak na obtíž, jako například v měsíci 9., kdy je už také navíc možnost předčasného porodu.

Velice častou otázkou také bývá, zda těhotné ženy mohou cestovat letadlem. Odpověď není tak jednoduchá. Obecně se má za to, že těhotná žena může letadlem létat v kterémkoli ze tří trimestrů. Problém je ovšem v tom, že většina leteckých společností si od 28. týdnu žádá potvrzení od lékaře, o tom, že jste v pořádku, bez zdravotních obtíží a že let bez problémů zvládnete. Další komplikace přichází v měsíci 36., kdy už většina společností ženy v tomto stádiu brát na palubu nechce. Dobrou radou při cestování letadlem je vybírat destinace, které jsou poměrně blízko a my tedy nebudeme muset trávit nekonečné hodiny upoutány v úzkém prostoru letadla, kde se člověk nemůže potřebně protáhnout. Nezapomeňte také na dostatečný přísun tekutin. Při startu je také vhodné pamatovat na žvýkačku, která pomůže v tom, aby vám nezalehlo v uších a také zažene případnou nevolnost.

Těhotná žena

S vhodným výběrem destinace se také pojí to, že není rozhodně dobrou volbou vybírat příliš exotické destinace, jako je například Egypt, kde hrozí nejrůznější střevní a další onemocnění. Myslet je také vhodné na řádné pojištění, které odstraní případné potíže s poskytnutím lékařské péče anebo pomoci.

Velice často vyhledávaným tématem je také opalování v těhotenství. V tomto období je totiž tělo ke všemu více náchylnější, a tak je vhodné pohyb na přímém sluníčku oproti normálu snížit. Rozhodně nezapomeňte na opalovací krém a dostatečnou zásobu v pitném režimu. Na pláži je tak vhodné střídat slunná místa se stínem a v období největšího horka si dopřát například odpolední siestu na pokoji.