Hromadná doprava je úžasný vynález

Jednou z největších vymožeností civilizace, kterou si vůbec neuvědomujeme a kterou bereme za absolutní samozřejmost, je veřejná doprava. Vlaky a autobusy, které přejíždějí od města k městu, ze státu do státu a někdy i přes celé kontinenty, letadla, která obletí svět, to je něco, o čem snil Jules Verne před 200 lety a kdyby se objevil v dnešní době, kdo ví, jakou budoucnost by si představoval dnes.

Vlaky a autobusy jsou příjemným dopravním prostředkem, který řada z nás využívá denně při cestě do práce. Je to pohodlné, rychlé a je to cenově dostupné.

autobus

Vlaky mají oproti autobusům jedinou nevýhodu, že potřebují koleje, ale oproti autobusu pojmou mnohem více cestujících. U vlaku také pravděpodobně nenastane problém, pokud budou chtít nastoupit dvě maminky s kočárkem, což u autobusu už problém být může. Do autobusu může být problém i nástup s lyžemi či běžkami, ale většina lyžařských středisek na to myslí a pro vznikly skibusy Skibukovka.cz.

Skibusy mají jízdní řád jako každý jiný autobus a je vhodné si v něm předem zarezervovat místo. Obdobnou skibusů jsou v létě cyklobusy. Cyklobus je buď autobus, který má v zadní části upravený prostor pro převoz kol nebo za sebou táhne přívěsný vozík a v něm jsou stojany na kola. Počet míst pro cyklisty je pochopitelně omezen počtem stojanů, a tak i zde platí, že zajistit si předem rezervaci je jediná jistota, jak se do autobusu bez problémů dostat.

lyže

Využívat hromadné dopravy je ideální způsob, jak si zajistit dopravu a nemuset se starat o parkování. Nemuset se vracet na místo, odkud jsme vyšli, protože můžeme dojít přes hřeben hor na jiné místo a nemusíme se vracet k našemu zaparkovanému autu. A jednoznačně, je to způsob, jak se dostat až k lanovce, protože skibus bude mít povolenou jízdu i tam, kam vy už byste se svým autem přes zákaz vjezdu nedostali.