Když se na vašem koberci objeví velká nápadná skvrna

Dokážete si vybavit legendární seriál, který poprvé odvysílala bratislavská televize v osmdesátých letech minulého století, s názvem „A je to…!“? Figurky Pat a Mat t dokázaly realizovat až neuvěřitelně krkolomné nápady a jedním z nich bylo také čištění koberců. Začalo to docela nevinně, při zavírání skříňky v obývacím pokoji vypadla z poměrně malé výšky plechovka s modrou barvou, která vytvořila uprostřed místnosti velký flek. A pokud si tuto příhodu vybavíte, už vám možná vstávají vlasy hrůzou při představě, jak ti dva šmudlové drhli podlahu rejžákem, skvrnu trojnásobně zvětšili a nakonec to skončilo vystřižením kruhového tvaru v koberci a položením neuvěřitelně nevkusné pneumatiky s okrasnými květinami.

světlý koberec

Pořídíte-li domů krémový či dokonce bílý koberec, není samozřejmě dobrý nápad mít v obýváku nastraženou špatně uzavřenou plechovku s modrou barvou, ale i přes velkou opatrnost se vám může podobná nepříjemnost přihodit. Kupříkladu pozvete si domů vaše přátele, vaše konverzace nabere slušných obrátek a napadne vás, že byste mohli společně něco sníst. Dáte vařit v kuchyni vodu na těstoviny a mezitím připravíte v obýváku na konferenčním stolku talíře s kečupem a nastrouhaným sýrem. Vaše bujaré veselí však skončí v okamžiku, kdy se díky zbrklosti jednoho z vás překlopí vrchovatý talíř se špagetami přímo na světlý koberec, a kečup tu vytvoří mapu podobnou, jako v pohádkovém příběhu Pata a Mata.

kečup na stole

Co s tím? Rejžák, hadr a klasický sáčkový vysavač nechte klidně ve skříni a raději povolejte specialisty na čištění koberců. Ti mají své osvědčené postupy, jak z nich odstranit nejen skvrny, ale i zašlou špínu, vyšlapané cestičky a také odér, který se na koberci časem usadí díky žluklému tuku v ovzduší z vaření pokrmů a při častém chození po kobercích naboso nebo v silonových punčochách či syntetických ponožkách.