Patří mezi hardware monitor?


Pokud se chystáte pořídit si počítač, či jen jeho součást, jistě se setkáte s pojmy, jako jsou software a hardware. Zatímco většina mladých lidí přibližně ví, o co se jedná, pro ty starší, kteří s technikou nemají příliš zkušeností, mohou být matoucí.

Situaci nepomáhá ani to, že se jedná o slova převzatá z angličtiny, která se dříve ve škole příliš neučila. Pro lidi neznalé tohoto jazyka tak není ani možné si z oněch slov odvodit, o co asi půjde. Možná mají jen tušení, že se jedná o něco s počítačem, ale to je asi tak všechno. Co tedy tyto termíny znamenají?

clanek1

Předně je třeba říci, čeho se oba týkají a co mají společného. V obou případech jde o součásti počítače, bez kterých by tento nemohl vůbec fungovat. Ovšem ty se rozdělují, a právě jejich rozdělení označují tyto dva pojmy.

Jednoduše řečeno, zatímco na software, z anglického soft, tedy měkký, si nemůžeme sáhnout, u hardwaru, opět z angličtiny, tentokrát jde o slovo hard, tedy tvrdý, si sáhnout můžeme. Obojí je však, jak již bylo řečeno, nezbytnou součástí počítače.

firma1

Mezi software patří nejrůznější programy, ať už se jedná o ty klasické, o hry, operační systémy či jakékoliv jiné. Můžeme si sáhnout na jejich nosič, pokud je tedy nestahujeme přes internet, ale na program samotný si nesáhneme, neboť je tvořen pouze daty.

Oproti tomu si můžeme sáhnout například na základní desku, diskovou (či v minulosti disketovou) jednotku a podobně. Možná vás překvapí, že je hardware monitor Next Tech, nebo třeba klávesnice či myš. Ačkoliv jsou to totiž často externí doplňky, bez nich je počítač zkrátka nemožné používat.

Možná se budete ptát, proč je dobré znát toto rozdělení. Odpověď je jednoduchá – jedná se o termíny často používané, a narazíte na ně, když si budete kupovat počítač či jakoukoliv jeho součást. A rozhodně je dobré vědět, o čem prodejce vlastně mluví, nebo ne?