Pořádná porce dobrého blues s americkou třešničkou navrch

Pátého října 2019 sice nepraskal moderně řešený sál Kulturního domu Strážnice ve švech, ale sešli se zde příznivci muziky, která má své kořeny na druhé straně Atlantiku. Čtyři domácí soubory usilovaly před mezinárodní porotou o možnost a poctu reprezentovat Českou republiku na jubilejní desáté Europa Blues Challenge v Amsterodamu.
Foukací harmonika
Na podium se postupně postavily a zahrály tyto hudební formace. Brněnská TOM JEGR & GANG, mladí blues-rockeři THE PEANUTS z podkrkonošských Semil, ostřílené trio MO/FO CAT CLARION z České Lípy a domácí W BAND s osvědčenou moravskoslovenskou sestavou. Společným jmenovatelem všech vystoupení a všech aktérů byla výborná muzika, která udělala radost doslova všem přítomným a přidělala hodně, doufejme, dočasných vrásek členům odborné poroty, na kterých leželo nelehké břímě rozhodnout o vítězi tohoto velmi přátelského klání.  Jak je patrné z domovské příslušnosti jednotlivých kapel a hudebníků, nejednalo se o žádnou místní regionální přetahovanou. Spokojení posluchači a diváci mohli s vysokou mírou pravděpodobnosti vidět a hlavně slyšet to nejlepší, co domácí bluesová a blues-rocková scéna produkuje. Příjemnou nadstavbou pro posluchače byla kvalitní akustika, důstojné a přívětivé prostředí pro tento druh muziky a v neposlední řadě i kvalitní práce zvukaře, což je bohužel poslední dobou jev mnohdy velmi vzácný.
Sympatickým počinem pak bylo společné jamování všech zúčastněných, které divákům a vlastně i soutěžícím zpříjemnilo chvíle čekání na verdikt poroty. Takže nuda neměla žádnou šanci. Když poté jednotliví členové poroty krátce pozdravili všechny účastníky a pochvalnými slovy se zmínili o kvalitních výkonech všech kapel, rozezněl se pomyslný virbl- a vítězem se stává -…domácí uskupení W Band, což tak trošku všichni čekali, neboť domácí prostředí je domácí prostředí…Vítězná kapela v něm předvedla výborný muzikantský výkon a tato kombinace ji zajistila zasloužené prvenství bez jakýchkoli pochybností. Je ale třeba zdůraznit, že v Amsterodamu na evropském vyvrcholení bluesové výzvy by České republice neudělala ostudu žádná z přítomných kapel.
Kytarista na schodech
A pak to přišlo. Bluesová ochutnávka ze země za velikou louží a kolébky blues. Famózní americký kytarista a zpěvák z Kansas City, NICK SCHNEBELEN s kapelou. Člověku se při jeho vystoupení opravdu chtělo věřit, že je mu jedno, jestli hraje doma v rodné missourské metropoli nebo kdesi na pro něj absolutně neznámém venkově ve střední Evropě. Z jeho virtuozity bylo cítit duševní sepjetí se svým nástrojem, vlastně nástroji, neboť co by to bylo za amerického hudebníka, kdyby také nezahrál na steel kytaru, že. Podporován výbornou rytmikou bubeníka a baskytaristy zasytil přítomné posluchače a diváky opravdu velmi chutnou porcí amerického blues. Když budete mít někdy příležitost a jste bluesoví fanoušci, neváhejte. A to je všechno.