Rousy stříhat nebo ne?

Nejvíce běžné jsou rousy u těžkých plemen koní. Nejznámější jsou koně shire a clydesdale. Mezi těžšími plemeny jsou i taková plemena, která se rousy nevyznačují v takové míře, jsou jimi norici a percheroni.

Takové rousy jsou pro koně i podtržítkem jejich celkové elegance. Například fríští koně jsou považováni za perly Holandska právě díky své eleganci. Ale i je bohužel postihuje onen problém, kterým ale netrpí nejen těžká plemena, ale jakýkoliv jiný kůň a poník.

Tímto problémem jsou podlomy. Jedná se o dosti problémovou kožní infekci, jinak nazývanou jako bahenní horečka. Dolní končetiny jsou napadeny bakterií, velice se jim daří ve vlhku a blátě. A právě koně s rousy jsou nejvíce ohroženi díky tomu, že pokud se bahno a vlhko dostane pod rousy, bakterie bude ve svém živlu.

Fríský kůň s bohatými rousy

Takže pokud nechceme stříhat, protože je náš kůň přeci jen elegantnější, pokud má rousy, budeme se muset spokojit s vysokou dávkou péče o naše rousnaté miláčky. Na trhu existuje pár přípravků, se kterými je třeba jednat opatrně, některé nejsou vůbec určeny k tomu, aby se střetly s kůží koně! A vyhýbáme se prostředkům, co vysouší úplně anebo zabraňují pronikání vzduchu k ráně.

Rousy mají ale také deštníkový efekt, to znamená, že veškerá voda steče po nich a nedostane se do kopyt. Pokud ale kůň chodí v bahnitém prostředí, tím snáze se k němu bakterie dostane. Kopyta a zároveň nohy koní, ať mají rousy nebo nikoliv, si zaslouží hlavně během deštivých a sychravých dní daleko větší a důkladnější péči.

Rousy není ani zdaleka třeba stříhat, pokud chceme udržet koňské noh, je třeba uchovávat koně na čistém a suchém místě. Někteří majitelé koní svým koním rousy stříhají jen z důvodu, že jim přijdou koňské nohy hezčí, pokud nemají rousy. Ale poté není noha dostatečně chráněna proti vodě. Rousy můžeme za pomoci hadru či houby vysušit, ale dostat se pod rousy, abychom je vysušili i zevnitř, není lehká věc a péči nám to tak ztěžuje, proto je dobré, když voda po rousech odteče pryč.

Rousy u koně

Když už se objeví podlom, musíme o nohu pečovat alespoň třikrát denně, dokud se končetina plně nezotaví. Koně by měli mít i nadále pohyb, ale ne zatěžující, je dost možné, že vznikne i otok. Na léčbu podlomu musíme být trpěliví, bohužel to je zdlouhavý proces, mnohdy se bohužel musí přejít i k veterináři, který již nasadí antibiotika.

Ani přílišné teplo není pro nohy dobré a pro bakterie to je jako stvořené. Dostatečně dobrý stav imunity koně a samotných genů může zabránit vzniku podlomů. Někteří koně jsou vůči nim náchylnější a jiní ne. Proto je otázka, zda stříhat rousy nebo je nechat růst, zcela na majitele koně, protože ať má rousy nebo ne, stále se bude muset zajímat o stav nohou svého koně. Bez správné a pořádné péče pak budeme mít ve stáji koně s podlomy místo zdravého opečovávaného koně.

Je dobré si pamatovat, že stříhání nebo holení rousů rozhodně neřeší problémy podlomů, tento problém řeší správná péče o koňské nohy v teplém i zimním prostředí, protože v teplé stáji v zimě se koni nohy mohou zapařit a v létě naopak je riziko při častých plavení koní v řekách, jezerech a rybnících.