Víte, jakou máte čistou mzdu a jak si ji můžete sami vypočítat?

Mnoho lidí se rozhodne změnit práci kvůli financím. Peníze jsou silným motivátorem a mnohdy nás donutí dělat i to, co nechceme. Ovšem není mzda jako mzda.

Víte, jakou máte čistou mzdu a jak si ji můžete sami vypočítat?

Dostali jste svou první výplatu, ale nejste s ní vůbec spokojení? To se může stát, mnohdy očekáváme více, než skutečně dostaneme a ne vždy je to chyba zaměstnavatele. Někdy jsme my sami nedostatečně informovaní nebo některé věci jednoduše přehlédneme. Všichni ale potřebujeme platit složenky, nakupovat jídlo, hygienické potřeby a oblečení. Výdajů je často tolik, že jsme rádi, že s výplaty vyžijeme do té další. Je tedy rozumné vědět předem, kolik si vyděláme, když nastupujeme do nového zaměstnání.

pexels-photo-6694920

Spočítejte si to!

Když nastupujeme do nového zaměstnání, ve smlouvě se nám objevuje částka, kterou dostaneme za odvedenou měsíční práci, to je ovšem hrubá mzda, která je vždy vyšší, než ta čistá. Čistou mzdu nám z té hrubé musí teprve v účtárně vypočítat. Pokud s tím nepočítáme, může se stát, že jsme při přebírání výplatní pásky velmi zklamaní. Čistá mzda je ochuzena o daňové srážky, zdravotní a sociální pojištění, ale naopak se k ní připočítávají daňová zvýhodnění, ty však, ale nemusí mít každý a u každého také nejsou tyto výhody stejné. Konečná částka na výplatní pásce tak umí pořádně zklamat.

Tomuto zklamání se ale můžete vyhnout. Stačí si udělat vlastní výpočet mzdy. Díky kalkulačce na internetu to zvládne úplně každý a bez komplikací. Do několika minut tak můžete mít jasno v tom, kolik si skutečně vyděláte. A co je doma, to se přece počítá!

pexels-photo-6693655

Mnohdy si nepolepšíte!

Na skutečnou čistou mzdu si dejte hlavně v případě, že měníte zaměstnání a vaším důvodem jsou peníze. Zaměstnavatelé umí nalákat zaměstnance na velkou výplatu, kterou jim ale pak pořádně zkrouhnou, mnohdy si tak polepšit vůbec nemusíte. Zákon ale udává, kolik si minimálně musíte vydělat, to je alespoň malá jistota. Výše minimální mzdy ovšem není nijak valná a dnes většině lidí ani tak nestačí.

A co vy, víte, kolik si skutečně vyděláváte? Někdy je lepší pečlivě studovat i výplatní pásku, což dělá také jen hrstka lidí.