Zaměstnání nebo živnost?

Tak jako všechno ostatní v životě má i práce na živnostenský list své výhody a nevýhody. Je tedy důležité vše důkladně zvážit.
Pojďme se na to podívat zblízka
Proč o tom vůbec uvažovat?  Možná nejdřív definice toho, co podnikání vlastně znamená.Podnikatel je ten, kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost se záměrem věnovat se jí soustavně za účelem dosažení zisku. Tolik tedy vysvětlení.Podnikatelský záměr
Co může patřit k výhodám podnikání?

  • Protože podnikat lze pouze v takových oblastech, kterým rozumíte nebo na které máte vzdělání či praxi, znamená to, že se budete věnovat činnosti, kterou ovládáte.
  • V podnikání většinou není stanovená konkrétní pracovní doba, takže pokud jste rádi pány svého času, zřejmě Vám tento způsob práce bude vyhovovat. Musíte se ale zároveň naučit svůj čas dobře organizovat, aby Vám neprotekl mezi prsty.
  • Můžete se také svobodně rozhodnout, kolik prostoru své práci dáte, protože nad sebou nemáte zaměstnavatele, který Vás neúnosně úkoluje.

 
A co nevýhody?

  • Pokud budete marodit, nemáte žádné peníze. Tuto informaci je důležité si uvědomit, pokud býváte často nemocní. V takovém případě by pro Vás zřejmě živnost nebyla dobrým rozhodnutím. Pouze v případě, že byste si kromě povinných poplatků platili ještě pojištění navíc.
  • To samé platí o dovolené. Tu taky nemáte zaplacenou. Pokud se tedy chcete takto osamostatnit, musíte při Vašich výdělcích pamatovat i na něco navíc, abyste později ušetřené peníze mohli využít v době volna.
  • Nejistota stálého příjmu. Při podnikání je to jiné v tom, že nemáte žádný fixní plat. Pokud přijdete o zákazníky, nemáte peníze, což na rozdíl od stálého zaměstnání může být značně riskantní.

zrození nápadu
 
Změnit zaměstnání patří k náročným životním etapám, stejně jako rozhodnout se, jestli místo zaměstnaneckého poměru začít podnikat. Nespěchejte tedy, ale všechno pečlivě promyslete. Možná bude užitečné probrat své plány s těmi, co už nějakou dobu podnikají. Mají zkušenosti a praxi. Mohou Vám dát užitečné rady a podněty.