Život s kočkou

Máte doma kočičku, nebo snad dokonce dvě? Anebo teprve o kočce uvažujete? Pak budete pravděpodobně potřebovat škrabadlo, pokud už nějaké nemáte. Anebo jej máte, ale nevyhovuje vám jeho velikost, a tak se nabízí jistá možnost škrabadlo sestavit vlastními silami – svépomocí.

Vyrobte jí škrabadlo – škrabadel pro kočky je na trhu celá řada, nabídka je skutečně obrovská, ale rozhodně to samé nemusí platit o jejich kvalitě. S nákupem škrabadla v podstatě pokaždé podstupujete kompromis, který může kolidovat s vybavením bytu, volným prostorem, barevným řešením, nevhodnou výškou škrabadla, některými zbytečnostmi nebo naopak nedostatky. Mnohem efektivnější je vyrobit škrabadlo z komponentů, prostě jej sestavit tak, aby bylo zhotovené, jak se říká, na míru. Se škrabadly to může být podobně, jako s vestavěnými skříněmi, stačí si jen pohrát s návrhem a vědět si rady, jak jednotlivé díly sestavovat.

kočka spí na ploše škrabadla

Škrabadla mohou být klidně od země až ke stropu, kupříkladu tak, že vztyčíte nosný trámek, který tu zajistíte na podlaze i na stropě kovovou vzpěrou. Trámkem ještě před vztyčením provléknete několik desek, která budou tvořit jednotlivá „patra“, a každou z desek potáhnete textilií nebo vhodným zátěžovým kobercem. Nakonec dřevěný trámek v určitých úsecích obtočíte sisalovým vláknem a ponecháte mezi těmi úseky původní materiál masivního dřeva, čímž získá celé škrabadlo zajímavý ráz. Bude to rozhodně originální a pohledný výrobek, možná zajímavější, než jakékoli škrabadlo na trhu.

kočka na škrabadle

Horní desku umístěte tak, aby z ní kočka pohodlně viděla z okna a mohla pozorovat dění v místnosti, kočky instinktivně vyhledávají pozice ve výškách, kvůli přehledu a případné kořisti. Uvidíte, že škrabadlo s deskou téměř u stropu bude velmi často obsazené, a že si tu vaše kočička bude připadat spokojeně a hlavně bezpečně.