Jak vybrat interiérové schodiště?

Schodiště v interiéru je tak trochu ošemetná záležitost. Na jedné straně po něm vyžadujeme funkčnost a praktičnost, na straně druhé by ale mělo plnit i funkci ryze estetickou. Jak tyto dva směry skloubit a vytvořit zajímavé a funkční schodiště, které bude dlouhá léta plnit svou funkci?

Dřevěné schodiště

V první řadě je zapotřebí si uvědomit, že schodiště v interiéru budeme s největší pravděpodobností využívat denně. Nejenom však v situacích největší pohody, ale i s plnýma rukama, vystresovaní či nemocní. Zapomenout bychom neměli ani na naše nejmenší, kteří už zvládnou zdolat pár schodů, ale bezpečnost je u nich na prvním místě. Designové schodiště, které běžně vídáme v časopisem sice působí neotřelým a exkluzivním dojmem, ale běžné domácnosti obstojí je stěží. Při výběru bychom tak měli klást velký důraz na bezpečnost a to nejenom u samotné schodišťové konstrukce, ale i u zábradlí na schodiště.

Umístění v interiéru je zásadní aneb kam s nimi?

V rodinných domech jsou schodiště povětšinou umisťovány do vstupní haly, předsíně nebo chodby, v mezonetových bytech je schodiště zpravidla součástí obývacího pokoje. A právě zde může nastat kámen úrazu. Povětšinou totiž schodiště slouží ke spojení dvou výškových úrovní nebo v tomto případě propojení společenských a intimních prostor. Samotné umístění schodišťové konstrukce je celkem věda, proto se vyplatí tento problém konzultovat s architektem či stavebním inženýrem. Ten může navrhnout funkční dispoziční řešení.

Moderní schodiště

V případě rodinného domu je otázka celkem jednoduchá, z konstrukčního hlediska je nejvýhodnějším umístěním chodba či předsíň. Jenže schody z obývacího pokoje se v posledních letech těší velké oblibě. Přibývá tak domácností, kde se tato varianta objevuje i v případě, že se nachází v rodinném domě. Toto řešení však nemusí být vždy nejšťastnější.